Zelený ječmen v prášku nebo v tabletách?

sklenice s jemenemPoužití a dávkování zeleného ječmene najdete vždy u konkrétního produktu. Tyto informace byste si měli přečíst a jimi se při užívání také řídit. Mladý ječmen obvykle můžete sehnat ve dvou formách, a to jako zelený mladý ječmen v prášku a mladý ječmen v tabletách. Každý by si měl zvolit tu podobu, která mu na užívání nejvíce vyhovuje.

Zelený mladý ječmen v prášku

Tato forma zeleného ječmene je nejrozšířenější. Obecně se doporučuje užívat alespoň jednu vrchovatou lžičku denně, kterou rozmícháte v tekutině nebo v pokrmu. Pokud jsou vaše problémy akutnějšího charakteru, můžete dávkování navýšit až na 2 nebo 3 čajové lžičky tohoto extraktu každý den. Děti by měly užívat zeleného ječmene poloviční množství.

Mladý ječmen v tabletách

I tablety mladého ječmene jsou velmi oblíbené, a to především pro ty z vás, kteří zapomínají na přípravu nápoje. Tablety se rovněž užívají několikrát denně. Mohou se buď rozkousat nebo jen zapít tekutinou. Zvolený způsob užívání by měl záviset na doporučeních výrobce, která naleznete vždy u konkrétního produktu.

Způsob přípravy zeleného ječmene

Pokud si zvolíte zelený ječmen v prášku, doporučuje se jeho užívání nalačno a přibližně 20 minut před jídlem. Čajová lžička ječmene se zalije přibližně 200 ml tekutiny a rozmíchá se. Můžete použít vodu, čaj, ovocnou nebo zeleninovou šťávu. Zelený mladý ječmen v prášku je snadno vstřebatelný a vy tak máte jistotu, že se obsažené živiny rychle vstřebají do vašeho těla. Nerozpouštějte ho ale ve vodě, která má vyšší teplotu než 48 stupňů - například v horkém čaji, který by všechny cenné látky v ječmeni zničil.

Možné problémy při užívání

Zpočátku se můžete setkat se zhoršením příznaků vaší nemoci. Řeč je především o ekzému, akné a dalších kožních problémech. S užíváním ječmene však vytrvejte. Uvidíte, že se váš stav brzy zlepší. Pozitivní účinky zeleného ječmene také nemusí nastat hned. Jedná se o přírodní produkt - doplněk a jeho účinky nenastoupí tak rychle jako u běžného léku. Na druhou stranu budou však dlouhodobého charakteru. Rovněž se můžete setkat s tím, že vám zelený ječmen nebude chutnat. Zde si můžete buď zkusit na jeho chuť zvyknout. Uvidíte, že po pár dávkách to bude mnohem lepší nebo si z něj připravit některý z našich receptů.

TIpy na nápoje s mladým ječmenem

Zelený ječmen a další zelené potraviny se s oblibou přidávají do různých nápojů. Připravují se s nimi ovocná i zeleninová smoothie a další drinky. Výborný je zelený ječmen například v kombinaci s pomerančovým, jablečným, banánovým či rajčatovým džusem. V posledním případě doporučujeme nápoj dochutit ještě solí a pepřem. Ovocné šťávy můžete naopak přisladit medem.

Ze zeleného ječmene si rovněž můžete připravit zeleninový či ovocný salát s jednoduchou zálivkou. Zelený ječmen zde smícháte s jablečným octem, olivovým olejem, jarní cibulkou, česnekem a s čerstvými bylinkami. Přidat si ho rovněž můžete i do čaje. Čaj se zeleným ječmenem nepijte však horký, ale raději vlažný nebo ledově vychlazený. Pokud zelený ječmen zalijete horkou vodou, zbytečně se připravíte o jeho cenné látky.